З 1992 року майже 700 українських вчених, студентів і молодих фахівців побували у США, де навчались або проводили наукові дослідження в якості учасників Програми імені Фулбрайта. Водночас понад 400 вчених та студентів зі США відвідали Україну для навчання, проведення наукових досліджень, а також проведення консультацій з університетами.
Заснована в 1946 році Програма імені Фулбрайта є найстарішою і найбільш престижною міжнародною програмою обміну вченими та студентами, що фінансується урядом Сполучених Штатів Америки. Сьогодні вона підтримує академічні обміни з більш ніж 155 країнами світу. У 1968 році для адміністрування академічних обмінів з міжнародних досліджень та обмінів була створена організація (IREX).
У 1973-74 навчальному році в СРСР нарешті була створена Програма імені Фулбрайта. Протягом наступних двох десятиліть дуже небагатьом американським ученим вдалося відвідати Україну в рамках цих програм, і ще менше вчених з України отримали змогу проводити дослідження і навчатися у США за програмами Фулбрайта та IREX.
Після досягнення Україною незалежності в 1991 році, країна стала більш відкритою для міжнародних освітніх обмінних програм. Незалежний офіс IREX [http://irex.ua/ua] був відкритий у Києві в 1992 році і продовжує керувати обміном студентами та науковцями, а також широким колом наукових і громадських програм в Україні. Програма імені Фулбрайта була відкрита в Україні на початку 1992 року. Її метою було і залишається підвищення взаєморозуміння між народами Сполучених Штатів і України через наукові дослідження та обміни. Спочатку Програма імені Фулбрайта була керована Інформаційним агентством Сполучених Штатів (USIA) через Посольство Сполучених Штатів Америки. Окремий від посольства офіс Програми імені Фулбрайта був заснований у Києві в 1998 році.
Як вже зазначалось вище, з 1992 року майже 700 українських студентів, молодих викладачів і поважних вчених здійснили академічні дослідження чи навчання в США, і понад 400 американців були залучені у наукову роботу і навчання в Україні. Випускники Програми імені Фулбрайта з США є активними громадянами і складають значне лобі, яке не дозволяє Конгресу США забути про підтримку освітніх програм. Фінансування Програми імені Фулбрайта щороку призначається Конгресом США в рамках річного бюджету.
У 1999 випускники Програми імені Фулбрайта заснували Українське Фулбрайтівське товариство. Ця організація та її члени відіграють активну роль у житті інтелектуальної та громадянської спільнот України, розвитку й підтримці наукових та освітніх програм у вищих навчальних закладах по всій території України. У рамках Програми малих грантів українські випускники Програми імені Фулбрайта мають можливість отримати фінансову та організаційну підтримку для проведення конференцій, семінарів, круглих столів та інших заходів, які вони організовують, для участі в наукових заходах в Україні і в усьому світі, а також для публікації окремих науково-дослідних статей і монографій. Розширення Програми імені Фулбрайта в Україні є ще одним важливим кроком на шляху інтеграції України в міжнародній спілці фулбрайтівців.
ПРОГРАМА ІМЕНІ ФУЛБРАЙТА В УКРАЇНІ ПРОПОНУЄ НАСТУПНІ МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ:
Fulbriqht Visiting Scholar Program: Проведення досліджень в університетах США, дослідницьких центрах, бібліотеках, музеях, архівах тощо тривалістю від трьох до дев’яти місяців. У конкурсі можуть брати участь кандидати та доктори наук; діячі культури й мистецтва, фахівці з бібліотекарства та музейної справи, журналісти та громадські діячі, дослідники без наукового ступеня – з повною вищою освітою (спеціаліст, магістр), досвідом роботи не менше семи років, значними професійними досягненнями, науковим доробком в обраній галузі дослідження (статті, монографії або ж розділи у монографіях) у вітчизняних та/або іноземних (міжнародних) фахових наукових виданнях.
Кінцевий термін подання заявок – 15 жовтня щороку
Fulbriqht Research and Development Program: Проведення досліджень в університетах США тривалістю від шести до дев’яти місяців. У конкурсі можуть брати участь особи віком до 40 років з дворічним професійним досвідом: викладачі; аспіранти та дослідники, які ще не мають наукового ступеня; кандидати наук; адміністратори вищих навчальних закладів; співробітники науково-дослідних установ; журналісти; фахівці з бібліотечної, музейної та архівної справи; спеціалісти у сфері управління культурою; працівники громадських організацій.
Кінцевий термін подання заявок – 1 листопада щороку
Fulbriqht Graduate Student Program: Навчання в американських університетах від одного до двох років на здобуття ступеня магістра. У конкурсі можуть брати участь студенти старших курсів та випускники ЗВО.
Кандидати повинні мати щонайменше диплом бакалавра на час призначення стипендії.
Кінцевий термін подання заявок -16 травня щороку
Fulbriqht Foreign Language Teaching Assistant: Стажування з викладання української мови (асистенція американським викладачам) в університетах/коледжах США. У конкурсі можуть брати участь викладачі- початківці та молоді фахівці, які спеціалізуються з лінгвістики, української літератури, перекладацьких студій, комунікацій, журналістики, американських студій, викладання англійської мови. Кандидати повинні мати щонайменше диплом бакалавра на час призначення стипендії.
Кінцевий термін подання заявок – 1 червня щороку
Можливості для вищих навчальних закладів та наукових установ України
U.S. Fulbriqht Scholar Program: Програма пропонує гранти американським викладачам, дослідникам, адміністраторам й фахівцям різного спрямування для викладання, проведення досліджень й викладання/дослідження у вищих навчальних закладах й наукових установах України. Тривалість гранту – 5-10 місяців.
Fulbriqht Specialist Program: Запрошення фахівців на термін від двох до шести тижнів для читання лекцій; участі в наукових програмах й конференціях; консультування керівників й адміністраторів з питань управління освітою; проведення семінарів, спрямованих на підвищення кваліфікації українських спеціалістів; осучаснення навчальних програм й оновлення навчальних матеріалів; започаткування спільних наукових проектів і програм обмінів.
Термін подання заявок – за три-чотири місяці до планованої дати прибуття фахівця
ФАКТИ / СТАТИСТИКА ПРОГРАМИ ІМЕНІ ФУЛБРАЙТА В УКРАЇНІ
До 2010 року більш ніж 700 українських учених, студентів та фахівців отримали можливість поїхати до США для наукових досліджень або навчання в американських закладах вищої освіти. Водночас за згаданий період більш ніж 400 учених, студентів та фахівців зі Сполучених Штатів Америки взяли участь у Програмах імені Фулбрайта в Україні як викладачі ЗВО, дослідники й консультанти.
Крім України особливий статус Програми імені Фулбрайта в усьому світі є тільки у двох країн: Росії й Китайської Народної Республіки У цих трьох країнах згадані Програми адмініструються незалежно від американського посольства та державних комітетів, створених відповідно до домовленостей між США і країнами перебування. Відділення Програми імені Фулбрайта в Росії, Китаї й Україні працюють у межах відповідних міжнародних відділень Інституту міжнародної освіти, який керує Програмою імені Фулбрайта на міжнародному рівні з моменту її створення в 1946 році.
Фінансування Програми імені Фулбрайта в Україні здійснюється виключно Бюро у справах освіти та культури Державного департаменту США.
Отримати анкету в електронному вигляді [електронну версію] можна на сайті: http://www.fulbright.org.ua або у друкованому вигляді за адресою:
Офіс програми імені Фулбрайта в Україні
вул. Грушевського, 4, кімната 305
Київ 01001
тел.: (044) 279-18-50, 279-23-24; факс: 230-20-60
Електронна пошта: scholar@fulbright.com.ua