ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО КРАЇНУ
Королівство Данія розташоване в Північній Європі між Балтійським і Північним морями. До складу Данії входять Фарерські острови і Гренландія, розташовані в північній частині Атлантичного океану. Основна територія Данії знаходиться на півострові Ютландія, що межує з Німеччиною. Іншу частину країни становить Датський архіпелаг з 406 островів, з яких населені 78. Таким чином, загальна протяжність берегової лінії Данії становить 7314 км. Найвища точка країни розташована на висоті 170,68 м над рівнем моря. Данія займає перше місце в Європі за площею сільськогосподарських угідь (62% загальної площі країни). Населення становить 5,5 млн. осіб (2009). Столиця – місто Копенгаген (1,16 млн. жителів). Данія – одна з найбільш етнічно однорідних націй у світі. 97% населення складають датчани. Офіційна мова – датська, при цьому багато датчан добре говорять англійською. Королівство Данія – конституційна монархія. Діюча конституція була прийнята в 1953 році. Правляча королева – Маргарет II, що зійшла на трон в 1972 році. Подібно до інших скандинавських країн, Данія є державою з потужною системою соціального захисту і досить однорідним рівнем доходів населення, що досягається за рахунок ефективної промислової та сільськогосподарської політики та податкового регулювання.
СИСТЕМА ВИЩОЇ ОСВІТИ
Кількість студентів в Данії складає близько 200 тис. чоловік. У 2006 р. в країні навчалося близько 6,5 тис. іноземних студентів. Вищі навчальні заклади Данії діляться на три типи: університети, вищі професійні училища та коледжі. Станом на 2007 р. в Данії налічувалося вісім університетів (Копенгагенський, Ольборгский, Орхуський, Датський технічний університет, Вища школа бізнесу в Копенгагені, IT-університет в Копенгагені, університетський центр в Роскілле і Південнодатский університет). Всі університетські програми засновані на активній дослідницькій роботі; ступеня, включаючи докторську, присуджуються на університетському та постуніверсітетскому рівнях. У найбільшому університеті країни – Копенгагенському – навчаються близько 35 тис. студентів, в інших університетах – приблизно по 3-6 тис. студентів.
Університетська освіта складається з трьох ступенів:
• бакалаврат – трирічне навчання, зазвичай з акцентом на два основні предмети. Бакалаврська програма є закінченою і дає студенту право працювати за фахом або вступити на навчання за магістерською (кандидатською) програмою;
• магістерська (кандидатська) ступінь присуджується після того, як студент провчився в цілому 5 років. Вона дає право працювати за фахом або займатися науковими дослідженнями. Магістерська програма повинна включати в себе 1-2 основних предмета бакалаврської програми. Вона передбачає роботу над дисертацією протягом півроку. Університети також пропонують міжнародні магістерські програми тривалістю 1-2 роки. Менш поширена ступінь – Mag. art. (Магістр мистецтв – бакалаврський ступінь і 1 рік додаткового навчання), яка присуджується за результатами тематичних досліджень та захисту дисертації;
• аспірантура, після закінчення якої студенту присуджується ступінь доктора (PhD). У загальній складності академічний і дослідницький стаж доктора наук повинен становити не менше 8 років, але крім того, йому необхідно підготувати і захистити дисертацію. До докторантури зазвичай приймаються студенти, що володіють ступенем кандидата; сама програма навчання триває 3 роки.
Університетська освіта перебуває у віданні Міністерства науки, технологій та інновацій (за винятком таких спеціальностей, як архітектура, музика, образотворче мистецтво та бібліотечна справа, навчання яким курирує Міністерство культури). У професійних училищах дипломи видаються після закінчення 2-річної програми професійного навчання, побудованої на базі загальної середньої освіти або відповідної професійної підготовки. Більшість подібних програм відкривають доступ до подальшої освіти у даній сфері з метою отримання ступеня бакалавра. Ці програми дозволяють студенту виконувати практичні завдання на основі теоретичного аналізу. Крім вивчення теорії, студентам необхідно в кінці програми уявити дипломний проект, пов’язаний, наприклад, з такими сферами, як сільське господарство, текстиль та моделювання одягу, харчова промисловість, будівництво, готельна справа і туризм, комп’ютерні технології, інформаційні технології та комунікації, промислове виробництво, лабораторне обладнання, міжнародний маркетинг. Тривалість навчання в коледжах становить 3 або 4 роки, що за рівнем відповідає університетській бакалаврській програмі. Існують також програми середнього циклу, метою яких є підготовка професійних кадрів. Серед спеціальностей – педагогіка, соціальна робота, журналістика, сестринська справа, машинобудування та ін. Програми вивчення теоретичних курсів і прикладних дисциплін, практика і підготовка проектної роботи. Більшість програм дає право продовжити професійне навчання і бути зарахованим на навчання за магістерською або, за певних умов, за спеціальною кандидатською програмою. Невеликі регіональні коледжі часто об’єднуються, утворюючи центри вищої освіти більш широкого профілю (CVU), які тісно взаємодіють з університетами. Сектором професійно орієнтованих коледжів і училищ управляє Міністерство освіти.
СТИПЕНДІЇ
Данія витрачає на освіту 8% валового внутрішнього продукту. Держава здійснює фінансування всіх типів вузів. Громадяни Данії мають право на отримання безкоштовної вищої освіти. Вища освіта для іноземних студентів платна. Стипендії для студентів очно-заочної форми навчання або вивчення датської мови «з нуля» не передбачені. Необхідно мати на увазі, що урядові стипендії не охоплюють весь термін навчання за програмою бакалаврату, магістратури та аспірантури, необхідний для отримання відповідного диплома. Розподіл стипендій здійснює агентство «Сіріус», що діє під егідою Міністерства освіти Данії.
ПОРЯДОК НАДАННЯ СТИПЕНДІЙ
Якщо Ви отримали стипендію уряду Данії, Вам необхідно завчасно подати заявку для отримання в’їзної візи або посвідки на проживання (якщо період вашого перебування в Данії перевищує 90днів). Для цього слід звернутися до консульського відділу Королівського посольства Данії в Києві. Необхідно мати на увазі, що оформлення виду на проживання займає не менше 90днів, тому заявку про отримання посвідки на проживання необхідно подати як мінімум з а три місяці до передбачуваної дати в’їзду в Данію.
РОЗМІР СТИПЕНДІЙ
В даний час стипендія покриває витрати на навчання і медичну страховку (у випадку, якщо ваше перебування в Данії перевищує 3 місяці). Крім того, виплачується щомісячна субсидія в розмірі 5 тис. датських крон (близько 670 євро). Додаткові виплати для супроводжуючих стипендіата членів сім’ї не передбачені. Протягом усього терміну дії стипендії стипендіатам забороняється влаштовуватися в Данії на оплачувану роботу. Стипендії надаються на певний період навчального року, при цьому необхідно мати на увазі, що в Данії осінній семестр починається 1 вересня, а весняний – 1 лютого.
МОВА ВИКЛАДАННЯ
Незважаючи на те, що офіційною мовою вищої освіти є датська, вцілому ряді вузів пропонуються курси англійською та іншими мовами (список див. на інтернет-сайті: http://www.ug.dk). Крім того, для зарубіжних студентів можуть бути організовані спеціальні курси. Додаткові відомості про курси, що читаються на інших мовах, можна отримати, зв’язавшись з адміністрацією конкретного університету або коледжу.
ДЕ МОЖНА ОТРИМАТИ ДОДАТКОВУ ІНФОРМАЦІЮ?
Посольство Королівства Данії в Україні
вул. Хмельницького 56, 4 поверх
01901, м.Київ
Телефон(+38 044) 200 12 60
Факс(+38 044) 200-12-81
E-mailievamb@um.dk
Web-сторінкаwww.ambkyiv.um.dk/ua
Робочі години
Навчання в Данії
Інтернет-сайт: http://www.studyindenmark.dk
База даних по освітнім програмам Данії
Інтернет-сайт: http://www.ug.dk
Міністерство науки, технологій та інновацій Данії
Інтернет-сайт: http://www.vtu.dk/
Міністерство культури Данії (Kulturministeriet)
Інтернет-сайт: http://www.kulturministeriet.dk/sw830.asp
Міністерство освіти Данії (Undervisningsministeriet)
Інтернет-сайт: http://www.uvm.dk
Визнання закордонних дипломів
Інтернет-сайт: http://www.cvuu.dk
Контроль та оцінка якості освіти
Інтернет-сайт: http://www.eva.dk
Іформація про Данію та життя данського суспільства
Інтернет-сайт: http://www.denmark.dk
ІНФОРМАЦІЯПРО ОТРИМАННЯВІЗИ
Для проходження короткострокового навчання в Данії (тривалістю менше 90 днів) потрібна віза. Для навчання в Данії тривалістю 90днів і більше необхідно отримати посвідку на проживання. Для цього претендентам потрібно записатися на співбесіду в посольстві Данії.