Аліна Новіцька

Про програму Європейського союзу Еразмус +, і про можливість участі у програмі кредитної мобільності, я дізналась на сайті міжнародного факультету нашого університету.  Це був безцінний шанс який я змогла отримати – навчання в європейському вузі. Завдяки компетентності працівників я не мала багато проблем з документами, та вже за декілька місяців насолоджувалась думкою про майбутні враження від переїзду до Чехії.

Еразмус дав зелене світло здійсненню моїх мрій. Я навчалась протягом 5 місяців у одному з провідних університетів Чеської Республіки – університеті імені Томаша Гарика Масарика (м. Брно). Я навіть не очікувала, що отримаю стільки важливих знань та досвіду за такий короткий час. Спілкування з викладачами і студентами залишило найприємніші враження. Адже дуже рідко ми можемо зустріти таку кількість людей з різних куточків світу. Обмін досвіду, культури та знань які має кожен є безцінним. Так як я навчаюся з чеськими студентами разом на курсах, буде доцільно зауважити, що вони є комунікабельні, працелюбні, вмотивовані, вміють успішно  навчатися і достатньо часу приділяти відпочинку. Неодноразово я потребувала допомоги саме від місцевих студентів, і жодного разу я не отримала відмови.

Кілька слів про викладачів університету. Вони – фахівці високого класу, професіонали. Так як я майбутній вчитель, для мене було дуже корисно поспостерігати за методикою викладання, якими принципами та методами користуються європейські викладачі для досягнення високого рівня знань своїх студентів. Особисто для себе я відмітила, що їхня відкритість та рівність з студентами є найбільш ефективною. Вони не обмежені програмою та навчають від себе, тобто вони не просто роблять роботу, вони живуть професією вчителя.

Еразмус – це школа життя. Коли за короткий термін ти повністю змінюєш свої плани на майбутнє, сприйняття світу та взагалі змінюєшся сам. Адже ти знаходишся в соціумі де зустрічаються різні менталітети в одному місці.

В завершенні хочу порадити кожному студенту спробувати отримати таку можливість. Адже досвід після цієї програми залишиться з вами на все життя.

 

Катерина Журавська

Я змогла взяти участь у програмі академічного обміну у рамках програми ЄС Erasmus+ і цілий семестр навчалася в одному із найкращих університетів Чеської Республіки — університеті ім. Т.Г. Масарика.

Навчання далося мені доволі просто. Викладачі надають увесь необхідний матеріал і з розумінням відносяться до іноземних студентів, адже перший час було важко пристосуватися через мовний бар’єр. Також, великою перевагою є те, що групу і час відвідування курсу ти обираєш сам.

Студенти по обміну мають змогу відвідувати різні заходи та зустрічі, які часто проводяться у межах університетської діяльності. Ми спілкуємось з іншими іноземними студентами і дізнаємося більше про Чеську Республіку. І завдяки цьому спілкуванню, я поповнила свої знання про традиції та звичаї багатьох країн світу.

Дуже вдячна університетам за змогу навчатися та жити закордоном, адже ця подорож буде моїм найяскравішим спогадом університетських років.

Христина Немировська (Work and Travel Turkey)

А Ви колись наважувались на те щоб покинути все й вирушити у зовсім іншу країну, назустріч враженням, хвилюванням, самостійному життю, новим знанням та знайомствам? Якщо ні, то ця програма саме для Вас. Work and Travel Turkey- це відмінна можливість для студентів офіційно і легально працювати в Туреччині не лише під час літніх і зимових канікул, а й впродовж всього року. Напевно, кожен з вас чув про цю програму через своїх друзів, знайомих, родичів. І це не дивно, тому що за останні 5 років Work and Travel стала однією з найпопулярніших програм обміну серед українських студентів. Програма дозволяє: працювати, подорожувати, відпочивати, вивчати мову, знайомитися з новими людьми і культурами.

Минуло вже 5 місяців від початку мого стажування в Туреччині за програмою «Work and Travel» від Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди.  Мені та ще двом дівчатам випала нагода стати першими представниками програми Work and Travel Turkey від нашого університету. Програма розрахована на шість місяців роботи у готелях мережі «Rixos» . На перших етапах ми проходили співбесіду, на якій  у всіх учасників  була можливість вибирати у якому  саме готелі  працювати. Мій вибір припав на готель сімейного типу  «Rixos Premium Belek».

Умови проживання та харчування

Представники готелю повністю забезпечують безкоштовне проживання та харчування. Будинок для персоналу знаходиться 7 хвилин їзди автобусом від головного місця роботи – готелю, так як керівництво готелю надає безкоштовний транспорт це не є проблемою. У кімнаті є все  необхідне: шафа, тумбочки, телевізор, кондиціонер, ванна кімната та балкон. Приємною новиною для мене було те, що я матиму лише двох співмешканців. Безкоштовне харчування є лише безпосередньо в готелі, оскільки я завжди працюю у вечірню зміну то здебільшого насолоджуюсь лише вечерею. Кожному працівнику надається право на сніданок, обід чи вечерю, у період свого робочого часу, не більше 30 хвилин. Їжа завжди смачна та різноманітна: супи, каші, м’ясо, картопля смажена, турецькі солодощі, овочі та фрукти. Серед напоїв: чай, сік, кола.

Моя позиція в готелі – «bar waitress», тобто офіціант на барі. Графік роботи складає 8 годин, але через велику кількість гостей 2-3 рази на тиждень я маю «over time» – на три години більше мого звичайного робочого часу, тобто я приходжу на роботу на три години раніше або навпаки закінчую на три години пізніше, проте це добре оплачується. Атмосфера на роботі є просто чудовою. Взагалі турки, як на мене, дуже дружелюбні та привітні люди, тому й працювати з ними – суцільне задоволення.

Do you speak English?

Головним питанням все-таки залишається: «Чи підтягнули Ви свій рівень мови?». Звичайно ж, ТАК. За такий великий період перебування тут, мені довелось зустріти безліч іноземців (здебільшого турки, українці, росіяни, німці, араби та британці). Великим плюсом стало самостійне вивчення турецької, звичайно моя мова не досконала, але на елементарному рівні я можу говорити та розуміти людей. Це надзвичайний досвід для філолога-вчителя іноземних мов, який неодмінно зіграє велику роль у моєму майбутньому. Адже, «скільки мов ти знаєш – стільки разів ти людина» (Йоганн Вольфганг фон Гете). Англійська стала для мене, дійсно другою мовою, я використовувала її всюди: спілкуючись з персоналом та відвідувачами, більшість з яких володіли нею досконало, що дало змогу покращити власні мовні навички. Щодо моєї другої мови за спеціальністю (німецька) тут також все добре, клієнти з Німеччини володіють німецькою бездоганно і тільки завдяки носіям ти можеш відчути і пізнати справжню мову.  Це дало мені можливість вдосконалити свої вміння з вимови, акценту та лексики.

Чи фінанси співатимуть романси?

Один з важливих аспектів при виборі програми – фінансове забезпечення. Вагому частину витрат може скласти оплата помешкання, але не у цьому випадку. Наші роботодавці повністю забезпечували безкоштовне проживання та харчування на високому рівні. Ні для кого не секрет, що Туреччина одна з провідних країн світу, де туризм розвинений до максимуму. Порівняно з Україною, заробітна плата офіціанта вище середньої. Важливо і те, що студенти вчаться бути самостійними, цінувати свої ресурси, виважено ділитимуть витрати; будуть розмірковувати над тим, які суми підуть на побутову хімію, прання, оновлення гардеробу, подорожі.

Вільний час

Вихідний день, я, як шанувальниця кави та солодощів, полюбляла проводити в знаменитому Starbucks за чашечкою кави та смачнющими десертами, за якими я буду сумувати. Шопінг також став для мене чудовою розвагою, вітрини турецьких  магазинів вражають своєю маштабністю. Дні проведені у розважальному готелі  «Land of Legends» назавжди залишаться у спогадах, де я побувала на концертах групи «Серебро», Світлани Лободи та Діми Білана.

Варто чи ні?

Отже, якщо ти студент і шукаєш нових вражень та досвіду, то програма стажувань «Work and Travel Turkey» стане для тебе незабутнім шансом отримати  бажане. Ти матимеш можливість відвідати іншу країну, вивчити їхню мову, традиції, покращити свої вміння та навички не тільки у лінгвістичній сфері, а й у сфері гостинності – це неодмінно пригодиться у твоїй майбутній кар’єрі.  За час проведений тут я отримала великий досвід у спілкуванні з носіями  іноземних мов, роботи офіціантом, барменом та барістою.

 Дякую моєму університету, який поважає своїх студентів і надає можливість молоді використати набуті знання на практиці. Навчальний заклад відкриває для нас не тільки двері до національної культури й історії, а й дозволяє пізнавати світ. Не бійтеся робити помилки чи отримувати негативні відповіді, якщо ти раз спробуєш подорожувати – ти не зупинишся вже ніколи. Студентські роки – найкращий час, коли молода людина може дозволити собі їздити за кордон і змінювати внутрішнє розуміння світу. А втрачати можливості чи використовувати їх по максимуму – особистий вибір кожного!

 

Коваленко Богдана  (Work and Travel Turkey)

Протягом 5 місяців я брала участь у програмі стажування Work and Travel Turkey, під час якого отримала досвід роботи у готельно-ресторанному бізнесі. Робота офіціанта перш за все включає вміння спілкуватися з людьми,
знаходити особистий підхід до кожного, формує емоційну стабільність, хороший розвиток сприймання, достатньо розвинену вербальну та оперативну пам’ять, уміння розподіляти та переключати увагу, добре розвиває мислення, сприяє вольовій регуляції  психічних процесів.

За весь час перебування в Rixos Premium Belek ми зустріли людей майже з усього світу. Справді потужну мовну практику не отримаєш, просто вивчаючи мову в університеті. Таке поняття, як страх розмовляти з іноземцем, зникло ще першого місяця.  Комунікативні навички, що є важливими для будь-якої професії, набагато покращились. Працюючи в готелі, ми вивчали також готельний менеджмент, систему туризму.

Також щодо турецької мови – ми дійсно робимо великі успіхи. Приїхавши в Туреччини (кожна з нас, до речі, вперше) та не знавши елементарного «Merhaba», ми вільно беремо замовлення турецькою мовою, а також спілкуємось на побутові теми.  Якщо справді хочеш вивчити мову, потрібно їхати у відповідне мовне середовище в будь-якому разі. Нашими успіхами керівництво готелю задоволене і відповідно пропонувало продовжити контракт.

Умовами задоволені, харчування повноцінне. Ложман, в якому ми проживаємо, відповідав очікуванням. Євроремонт, телевізор в кімнаті, кондиціонер, щотижневе прибирання, також відведене спеціальне місце для прання. Наявний готельний сервіс, маршрут якого: готель-ложман, ложман-готель. Харчування триразове й скомбіноване таким чином, що голодний не залишишся.  Майже кожного вихідного дня ми відвідували Анталію, так як Белек містечко невелике і розраховане переважно на туристів. По можливості відвідували також концерти зірок сучасної естради в Land of Legends (для працівників мережі Rixos це доступно).

Чи обрала я б дану програму, знаючи наперед про всі складнощі, з якими ми тут зустрілись? Однозначно так. Адже це неоцінений досвід.

 1. Ми отримали можливість відкрити для себе туристичну сферу в світовій мережі Rixos.
 2. Rixos Premium Belek надав нам чудові рекомендації, що беззаперечно будуть в нагоді у майбутньому, як важливий додаток для гідного резюме.
 3. Для мовознавця пізнати ще одну мову – чудовий спосіб удосконалити себе.
 4. Щоденна мовна практика підкріплює отриманні раніше знання в університеті.
 5. Закінчивши університет, ми вже матимемо досвід роботи, який є дуже важливим для молодого фахівця у сучасному світі.

Нарешті молоді студенти вийшли з власної зони комфорту, що є необхідною умовою для особистого розвитку. За цей час, не зважаючи на мою посаду, я пізнала роботу бармена, хостес та барісти.

Коли людина починає робити те, чого раніше не вміла, вчиться, а потім досконало відточує отримані нові вміння – хіба це не ланцюг до успіху?  Тут я втратила почуття страху братися за річ, в якій я нічого не розумію. Програма стажування для нас діяла протягом п’яти місяців, але мені здається, що ми подорослішали на п’ять років. Погляди на різні речі змінились, з’явився інший хід мислення.

Дуже часто люди запитуються, як університет відпустив нас на такий довгий період. Я завжди відповідаю, що мій університет, на відміну від інших, адекватно оцінює можливі перспективи для своїх студентів та підтримує їх, даючи світлу дорогу молодим спеціалістам.

 

Тетяна Бордеану (Work and Travel Turkey)

Усі 5 місяців мого стажування в Туреччині в Rixos Premium Belek я працювала барістою в кондитерській на французькому бульварі. В мої обов’язки входило:

 • забезпечення бару всім необхідним: водою, молоком, содою, лимонами, мятою, кавою, чаєм, льодом, лимонадом та ін.,
 • приготування кави та чаю (цього мене навчили в готелі)
 • прийом замовлення
 • облуговування гостей
 • створення приємної атмосфери для невимушеного спілкування
 • дотримання та підтримка чистоти закладу та контроль обслуговуючого персоналу.

Дуже великий плюс у стажуванні – мовна практика. У мовній практиці я використовувала інколи навіть українську мову, проте частіше російську та англійську, німецьку та навіть турецьку. Особисто я навіть відвідувала курси у місті двічі на тижлень, щоб оволодіти турецькою.

Умови проживання хороші. У кожної кімнати є окрема ванна кімната та кондиціонер, який є просто тут необнідним, тому що просто неймовірно жарко.

За час проходження стажуння у Rixos Premium Belek я набула нових корисних умінь та навичок, особливо доцільною є мовна практика. Тепер для мене немає такого поняття як «мовний бар’єр». Працюючи тут, я зрозуміла, що навіть при недостатньому знанні мови достатньо проявити креативність і контакт буде налагоджено. Ключові навички, отримані в процесі роботи: приготування кави та коктейлів, стандарт подачі (адже у готелі проводиться навчання для персоналу F\B), уміння налагоджувати контакт з новими людьми, будувати діалог, систематизація загальноприйнятих норм і вимог, знання організаційних аспектів і специфіки.

Дане стажування, на мою думку, принесло багато корисного для нас, майбутніх молодих спеціалістів, адже для нас було відкрито безліч можливостей, серед яких:

 • спілкування з людьми з різних куточків світу;
 • введення в іншомовну атмосферу. Для нас, філологів, це надзвичайно корисно та цікаво;
 • нові набуті навички та уміння у сфері гостинності;
 • Rixos Premium Belek надасть характеристику нашої роботи, яка точно не буде зайвою у нашому майбутньому резюме;
 • відпочинок на сонячному курорті Туреччини.